Oprócz kupna domeny, jednym z podstawowych kosztów związanych z utrzymaniem strony lub sklepu internetowego jest koszt serwera. To serwer zapewnia nam dostęp do niezbędnych narzędzi do ich obsługi czy zarządzania, takich jak utrzymanie strony internetowej, kont pocztowych czy baz danych. Jednak kupno własnego serwera wiąże się z ogromnymi kosztami. Zakup samego sprzętu to wydatek minimum kilku tysięcy złotych, a do tego dochodzą jeszcze koszty opłat za prąd, internet czy zasilania awaryjnego. Poza tym własny serwer będzie też wymagał zatrudnienia informatyka do administrowania całą siecią, więc koszt serwera jeszcze bardziej wzrasta.
O wiele tańszym i lepszym rozwiązaniem jest wynajem wirtualnego serwera, czyli hosting. Parametry serwera, takie jak wielkość miejsca na serwerze czy transfer, możemy określić indywidualnie, adekwatnie do naszych potrzeb. A także wielkości budżetu, bo to wielkości tych parametrów decydują o koszcie naszego serwera. Do głównych parametrów definiowanych przez użytkownika należą, takie jak ilość obsługiwanych domen i skrzynek pocztowych, miesięczny transfer, ilość baz danych oraz pojemność serwera (czyli miejsca na naszą stronę i pliki).
Popularne rozwiązanie dla niedużych stron czy sklepów stanowi serwer współdzielony SSD. Oznacza to, że nasza strona współdzieli zasoby serwera z innymi stronami. Rozwiązanie to jest dużo tańsze i z powodzeniem sprawdza się, o ile strona lub sklep nie osiąga bardzo dużej ilości wejść jednocześnie, a tak dzieje się zwykle dopiero w przypadku bardzo dużych sklepów internetowych. Koszt takiego serwera czy hostingu, zależnie od wybranych parametrów, waha się od kilkudziesięciu do 150 - 200 złotych miesięcznie.
W przypadku bardzo dużych sklepów lepszym rozwiązaniem są serwery VPS, których koszt jest już sporo wyższy, lecz o wiele lepiej sprawdzają się w przypadku dużych platform e-commerce, które muszą obsługiwać bardzo dużą ilość odwiedzających jednocześnie. Tu koszt waha się od 200 nawet do 2000 zł miesięcznie.