MENU
Jesteś tutaj: BLOG Joomla i Magento jako CMS - najpoważniejsze wady popularnych systemów CMS

Joomla i Magento jako CMS - najpoważniejsze wady popularnych systemów CMS

#joomla #magento #cms #webmaster #strony internetowe

10:46, dnia 08 kwiecień 2019r.
Kategoria:BLOG
1003
0

Joomla to jeden z najpopularniejszych systemów CMS, natomiast Magento króluje, jako popularna platforma do prowadzenia sklepów internetowych, czyli platform e-commerce.

Joomla i Magento jako CMS - najpoważniejsze wady popularnych systemów CMS

Joomla to jeden z najpopularniejszych systemów CMS, natomiast Magento króluje, jako popularna platforma do prowadzenia sklepów internetowych, czyli platform e-commerce. Pierwszy z nich to skrypt typu Open Source, który zdecydowanie jest bardziej rozbudowany niż Wordpress. Drugi najbardziej słynie z liczby dostępnych funkcjonalności dla sklepów online. I choć wydawać, by się mogło, że to ideały, to jednak oba te systemy CMS posiadają poważne wady, jakich nie powinno się lekceważyć przy prowadzeniu strony firmowej.

Jedną z najistotniejszych wad zarówno Joomli, jak i Magento są z pewnością poważne braki w bezpieczeństwie obu tych systemów. Strony na tych systemach są niestety słabo zabezpieczone i bardzo podatne na ataki hakerskie. W praktyce oznacza to, że nasze dane na stronie są zagrożone negatywną modyfikacją lub utratą ich w wyniku ataków hakerskich. Co najgorsze, także poufne dane naszych klientów są zagrożone kradzieżą. A oczywiste, że brak bezpieczeństwa danych klientów jest równoznaczny z ich utratą, a co przekłada się na pogorszenie konwersji. Według danych, jakie podaje firma Sucuri, tylko w ubiegłym roku aż 4,6% ataków hakerskich dotyczyła stron na skrypcie Magento, natomiast aż 4,3% - stron na platformie Joomla. Uwzględniając ilość użytkowników tych systemów CMS, te wyniki są zdecydowanie alarmujące.

Dużą wadą obu tych systemów jest też z pewnością to, że nie są one wydajne. A co to oznacza? Głównie tyle, że strony na tych systemach CMS po prostu są wolne. A gdy nasza strona długo się ładuje, klienci nie będą z niej chętnie korzystać, co również negatywnie odbije się na konwersji. Poza tym, często wolne strony są niżej pozycjonowane w wynikach wyszukiwarki Google, a tego wolelibyśmy uniknąć.

Poważnym problemem jest również niekompatybilność dużej części wtyczek z aktualnymi wersjami obu tych systemów CMS. Wynika to z tego, że wtyczki często są przestarzałe, przez co nie "współpracują" z systemem CMS po jego uaktualnieniu do najnowszej wersji.

W przypadku Joomli dużym problemem dla większości użytkowników okazuje się być jej nieintuicyjny i niezbyt przyjazny dla użytkownika panel administracyjny. Z tego powodu obsługa Joomli jest bardzo skomplikowana i często przerasta możliwości zwykłego użytkownika. A przecież jak sama nazwa wskazuje, system CMS powinien umożliwiać nam samodzielne zarządzanie treścią na naszej stronie.

Reasumując omówione tu wady obu popularnych systemów CMS to przede wszystkim:

  • poważne braki w bezpieczeństwie i podatność na ataki hakerskie
  • mała wydajność i wolne strony, które długo się ładują
  • niekompatybilność wtyczek po aktualizacji systemu CMS
  • nieintuicyjny panel administracyjny i skomplikowana obsługa Joomli, która uniemożliwia samodzielne zarządzanie treścią.

Wybierając system CMS dla naszego serwisu pamiętajmy, by uwzględnić również omówione tu wady popularnych systemów CMS, gdyż z punktu widzenia właściciela strony firmowej mogą one okazać się być decydujące dla sukcesu naszego serwisu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*